باتری موبایل_ انواع باتری گوشی موبایل و ساختار آنها

باتری گوشی موبایل

باتری گوشی موبایل _ گوشی موبایل و تبلت ها این روزها با انواع مختلف باتری موبایل عرضه می شوند و کیفیت آنها تعیین می کند که چقدر می توانند انرژی ذخیره کنند و از این رو چه مدت می توان دستگاه را با یک بار شارژ استفاده کرد. (باتری موبایل)

در اینجا نیز محدودیت هایی در اندازه و وزن وجود دارد به عنوان یک باتری بزرگ، دستگاه را سنگین و بزرگ می کند، که موجب میگردد تلفن همراه شما یک گزینه راحت به حساب نیاید. (باتری گوشی موبایل)

بنابراین، طراحان بر اساس سه پارامتر باتری ترکیب شیمیایی، اندازه و وزن به طراحی دست میزنند. امروزه تقریبا هر کس یک تلفن همراه دارد و بسیاری از مردم دو تلفن یا حتی بیشتر دارند.

عادت همیشگی ما برای داشتن ارتباط زمانی که بدلایلی مانند خرابی باتری یا دشارژ سریع آن، از ما سلب شود بسیار آزار دهنده است. هر باتری تلفن دارای طول عمر مخصوص بخود است.

در این مقاله در باتری نو با راهنمایی هایی در مورد چگونگی انتخاب یک باتری برای تلفن همراه خود بیشتر آشنا شوید.

انواع باتری گوشی موبایل

رایج ترین نوع باتری ها عبارتند از:

  • نیکل کادمیوم (NiCd)
  • (NiMH (NiMH
  • لیتیوم یون (Li-ion)
  • باتری لیتیوم پلیمر (Li-pol)

باتری های Ni-Cd یا NiMH را می توانید در وسایلی مانند دریل و مته های خانگی پیدا کنید. تقریبا تمام تلفن های همراه با باتری های یون لیتیوم تولید می شوند. باتری لیتیوم پلیمر جدیدترین نوع باتری است که اخیرا رونمایی شده است. (باتری گوشی موبایل)

باتری لیتیوم پلیمر (lithium polymer)

Li-Poly آخرین و پیشرفته ترین فن آوری برای باتری ‘گوشی است. این فناوری باعث می شود که باتری فوق العاده سبک وزن باشد و ظرفیت باتری را تا 40 درصد بیشتر از باتری های Ni-MH افزایش می دهند. (باتری موبایل)

در این نوع باتری ها تحت تاثیر “اثر حافظه ای” قرار نمی گیرند. شاید در ذهنتان این سوال نقش ببندد که اثر حافظه ای یا Memory Effect چیست؟
“اثر حافظه” زمانی اتفاق می افتد که باتری های قابل شارژ بین چرخه شارژ کامل تخلیه نمی شوند؛ (باتری گوشی موبایل)

در نتیجه باتری چرخه کوتاه شده را “به خاطر نگه می دارد” و در نتیجه، ظرفیت شارژ آن را کاهش می دهد. دستگاه هایی مانند Blackberry Playbook و سامسونگ گلکسی S3 از این نوع باتری استفاده می کنند.

باتری لیتیوم یون (لیتیوم یون)

این تکنولوژی برای باتری های تلفن همراه قدیمی محبوب تر است. تنها نقص واقعی باتری های لیتیوم یون گوشی ها گران بودن آنها ست. با این حال، آنها چگالی انرژی بیشتری نسبت به لیتیوم پلیمر دارند.

در دستگاه هایی با اندازه بزرگ مانند تبلت ها، باتری های لیتیوم پلیمر انتخاب می شود. باتری های یون لیتیوم ارزان تر از باتری های لیتیوم پلیمری هستند، بنابراین وقتی هزینه یک فاکتور مهم محسوب می شود، لیتیوم یون یک انتخاب مناسب برای کاربران است. (باتری گوشی موبایل)

باتری لیتیوم یون و باتری لیتیوم پلیمر هم ترکیب شیمیایی مشابهی دارند، اما تفاوت آنها در میزان تمایل آنها به گرم شدن است. به همین دلیل، باتری های لیتیوم یون دارای یک مدار محافظ فعال – اساسا یک کامپیوتر در حال اجرا – که مانع از گرم شدن باتری و انفجار شود.

باتریهای لیتیوم پلیمری نیازی به مدار حفاظت فعال ندارند، به همین دلیل است که آنها را می توان در اندازه های کوچک به اندازه ی یک کارت اعتباری ساخت. (باتری گوشی موبایل)

باتری قابل تعویض یا غیر قابل تعویض؟

یکی دیگر از ویژگی های که استفاده از باتری های مختلف را متمایز می کند قابل تعویض و غیر قابل تعویض بودن آن هاست. (باتری موبایل)

در مورد باتری غیر قابل تعویض، آن را یک سلول لیتیوم یونی نامیده اید که یک سل مهر و موم است که حاوی ورق های آند و کاتد (صفحات مثبت و منفی) است و لایه ای جداکننده بین آنها است.

در بین تمامی این لایه ها یک الکترولیت مایع تزریق می شود. در یک انتهای باتری یک مدار چاپی (PCB) به ترمینال های مثبت و منفی هر سلول متصل می شود که حفاظت فعال در برابر اتصال کوتاه و تخلیه اجباری را فراهم می کند.

در باتری های قابل تعویض، اندازه نیز یک فاکتور مهم است. از آنجا که دستگاه های بزرگتر و قدرتمند نیاز به باتری های بزرگتری دارند که در فضای کوچکتر قرار گیرند. (باتری گوشی موبایل)

گوشی هایی مانند آیفون، نوکیا Lumia، HTC Sensation XL، HTC One X، Sony Xperia S، باتری های قابل تعویض ارائه نمیدهند.

بنابراین بهترین نوع این باتری های گوشی کدام است؟

برای کاربر، تکنولوژی باتری فعلی گزینه های زیادی را ارائه نمی دهد، این سازندگان هستند که تصمیم می گیرند وزن تبلت یا گوشی هوشمند را تعیین کنند و با توجه به آن باتری تعبیه کنند.

باتری های لیتیوم یون دارای ظرفیت انرژی بیشتری نسبت به باتری های لیتیوم پلیمر هستند، بنابراین در دستگاههایی که نیازهای فعلی بالاتری دارند باتری های لیتیوم یون ترجیح داده می شوند. (باتری گوشی موبایل)

ساختار باتری های گوشی موبایل چیست؟

داخل یک باتری معمولی، شما یک آند، کاتد و الکترولیت دارید – چیزی برای انتقال یون های مثبت و منفی. (باتری موبایل)

باتری های لیتیوم یون در اکثر گوشی های هوشمند و الکترونیک دارای کاتد اکسید فلزی ساخته شده از مخلوط کبالت، نیکل، منگنز یا آهن، گرافیت متخلخل گرافیت است که درون آن دارای یون های لیتیوم و نمک لیتیوم الکترولیت آن است. (باتری گوشی موبایل)

باتری گوشی موبایل
باتری گوشی موبایل
MHD
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.