روش تشخیص باتری اصل گوشی

باتری اصل گوشی

تست سالم بودن باتری گوشی چگونه انجام میشود؟

حتماً شده که بعد از خراب شدن باتری موبایل و تبلت نیاز به تعویض آن پیدا کنید. در این زمان مهمترین چالشی که با آن مواجه می شویم تشخیص باتری سامسونگ ، باتری آیفون و … اصل از تقلبی است چرا که سودجویان این بازار برای کسب سود بیشتر کالای بی کیفیت و اصطلاحاً فیک (تقلبی) را به مشتریان عرضه می کنند. حال سوال اینجاست که چگونه بفهمیم باتری ای که می خریم تقلبی است یا اصلی؟

در ادامه با باترینو همراه باشید تا با هم روش تشخیص باتری اصل گوشی در برندهای مطرح جهانی را مرور کنیم بلکه کمتر در دام شیادان بازار باتری موبایل بیفتیم. با ما همراه باشید.

برای فهم بهتر اصلی یا کپی بودن برای تعویض باتری آیفون باتری سامسونگ، باتری هوآوی، باتری شیائومی و یا سایر برندها برای در نگاه اول باید به ویژگی های ظاهری آن دقت کنید؛ از جمله بسته بندی باتری. باتری های تقلبی معمولا دارای بسته بندی ساده با نوشته های ناواضح و لوگو و رنگ بی کیفیت بوده یا به طور کل فاقد بسته بندی هستند.

در مرحله دوم به تاریخ ساخت باتری دقت کنید که تاریخ روی باتری با جعبه آن هماهنگ باشد در صورت متفاوت بودن تاریخ تولید حک شده روی باتری با جعبه آن، بدون شک باتری تقلبی است. سپس دقت کنید که برچسب دور باتری بدون برآمدگی، بیرون زدگی و درز و شکاف از بدنه باشد که وجود هرکدام از این علایم و یا هرگونه ناهماهنگی بین اجزای مختلف باتری، نشانه ای از فیک بودن باتری است. نوشته ها روی باتری اصل کاملا واضح و دارای فونت و رنگ مناسب، خوانا و بدون پخش شدگی هرگونه رنگ است.

روش های تشخیص باتری اصل گوشی

1- تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی تاریخ تولید باتری جهت راهنمای خرید باطری گوشی:

روی تمام باتری های لیتیوم یونی مشخصات روی باتری موبایل تاریخ تولید آن ها و نوشته شده است. تطابق تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری نوشته شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری نگاشته شده است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهد بود. اگر تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری نوشته شده تطابق ندارد، مطمئن باشید که باتری تقلبی است.

 

باتری-اورجینال-سامسونگ

2- توجه به ظرفیت باتری و IC استفاده شده در ساخت آن

باتری ها معمولاً از دو قسمت اصلی به نام های IC و سل تشکیل شده اند که قسمت اصلی آن، سوکت سر آن است که به بخش IC متصل شده است. وظیفه این قسمت قطع و وصل کردن جریان برق بوده و هرچه کیفیت IC بالاتر باشد، سل های باتری، دیرتر از کار خواهند افتاد به عبارت بهتر، در این وضعیت تا مدت زمان بیشتری کار می کند و سلول های باتری سالم مانده و از یکدیگر جدا نمی شوند.

3- عدم رعایت قانون کپی رایت در کشور ایران

با توجه به عدم رعایت قانون کپی رایت در ایران تردیدی وجود ندارد که تمام  انواع باتری گوشی آیفون، سامسونگ، هوآوی، شیائومی و… که در داخل کشور به فروش می رسند در واقع متعلق به شرکت سازنده اصلی تلفن همراه نبوده و این محصولات در سایر کشورها تولید و وارد ایران می شوند.

4- تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی بدنه باتری

تشخیص باتری اصلی آیفون و دیگر باتری ها آسان است و کافی است که به نکات ظریفی دقت کنید! باتری اصلی موبایل از همه نظر دقیق طراحی شده‌ است و کوچک‌ترین ناهماهنگی مابین بخش های مختلف فیزیکی آن ها وجود ندارد، اما باتری های تقلبی اینطور نیستند و اگر دقیق به قسمت های مختلف بدنه آن ها نگاه کنید، ناهماهنگی هایی را خواهید یافت. بنابراین به طور دقیق برای خرید باتری آیفون و سامسونگ به بدنه و نحوه ساخت باتری دقت کنید و دنبال ناهماهنگی هایی باشید که نشان دهند باتری مورد نظر تقلبی است.

فروش-باتری-اورجینال

دو روش مهم تشخیص باتری اورجینال موبایل سامسونگ

1- تفاوت در نوشته های روی باتری

همان طورکه می بینید بر روی باتری اصل موبایل سامسونگ نوشته های انگلیسی و بر روی باتری غیراصلی نوشته های چینی درج شده اند. که موردی کاملا مشهود است.

فروش-باتری-اصل-آیفون

2- عبارت SDI بر روی باتری

پس از جداکردن برچسب باتری مشاهده خواهیدکرد بر روی بدنه محصول نوشته وجود دارد که در نوع اورجینال این نوشته ها شامل عبارت SAMSUNG SDI است.

روش-تشخیص-باتری-اصل

بر روی باتری High copy عبارت SDI سامسونگ وجود ندارد و شما فقط نام برند سازنده باتری را خواهید دید.

باتری-اصلی-موبایل

قیمت باتری موبایل سامسونگ در نمونه  های اصلی به نسبت بیشتر از محصولات فیک است زیرا فروشنده می بایست سود خود را از معامله دریافت کند.

عموماً باتری های تقلبی سامسونگ پس از مدتی علائم زیر را نشان می دهند:

 1. باد کردن باتری گوشی؛
 2. شارژ نشدن گوشی هنگامی که به شارژ می زنیم؛
 3. خاموش شدن گوشی بدون دلیل؛
 4. داغ شدن بیش از اندازه گوشی؛
 5. خاموش ماندن گوشی حتی زمانی که به شارژر وصل است؛

دو روش مهم تشخیص باتری اصل گوشی در برند هوآوی

1- تشخیص باتری تقلبی از اصل با توجه به برچسب دور آن

باتری های لیتیوم یونی دارای یک برچسب دور خود هستند مشخصات روی باتری موبایل که اطلاعاتی مانند، تولید باتری، ظرفیت باتری، هشدار های لازم، لوگوی شرکت و …روی آن ها حک شده است. توجه داشته باشید که این برچسب معمولا به رنگ نقره ای و سیاه می باشد. شما می توانید هنگام مشاهده باتری تشخیص دهید که تقلبی هست یا خیر. اگر برچسب دور باتری نامنظم کار شده بود و دارای برآمدگی و جای چسب بود یعنی باتری تقلبی می باشد. در غیر این صورت باتری اصل است.

2- تشخیص باتری تقلبی از اصل با توجه به جنس آن

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت، جنس بدنه باتری هوآوی می باشد. معمولاً باتری های اصل دارای جنس بدنه پلاستیک PC هستند، که می تواند نظم خاصی در کار داشته باشد ولی باتری های تقلبی از پلاستیک های بازیافتی درست شده اند که همین باعث ناهماهنگی در ساختار و شکل ظاهری باتری می شود. توصیه می کنیم قبل از خرید باتری، آن را لمس کنید و اگر با سطح ناهموار مواجه شدید، مطمئن باشید که باتری تقلبی است.

سه روش مهم تشخیص باتری اصل گوشی در برند نوکیا

1- در قسمت بالایی هولوگرام گوشی های نوکیا یک نوار مشکی دیده می‌شود که اگر آن را با ناخن بتراشید، زیر آن یک شماره بیست رقمی وجود دارد که به نوعی شناسنامه باتری گوشی نوکیای شماست. این شماره برای همیشه در کارخانه نوکیا ثبت شده است و قابل پیگیری می باشد.

2- هولوگرام را به چهار جهت اصلی بچرخانید تا از چهار زاویه مختلف آن را ببینید. در هر چهار طرف هولوگرام باید خط های ریزی وجود داشته باشد.

3- هولوگرام باتری را در معرض نور بگیرید و به نمادهای موجود در آن با دقت نگاه کنید که اول، لوگوی اصلی نوکیا در پس زمینه آن به چشم بخورد و دوم، نماد Nokia original Enhancements (پیشرفت های نوکیای اصل) به‌صورت سه بعدی در مرکز تصویر دیده شود بطوری‌که با حرکت دادن باتری، تصویر نیز تحرک داشته باشد.

دو روش مهم تشخیص باتری اصل گوشی در برند شیائومی

خوشبختانه یک ویژگی داخلی در MIUI وجود دارد که به ما این امکان را می دهد که اصل بودن باتری گوشی های شیائومی را بررسی کنیم. در زیر کدی که باید در هنگام بررسی سلامت باتری در گوشی های اندرویدی شیائومی مورد توجه قرار بدهیم و معنای آنها را مشاهده می‌کنیم.

کدهای تشخیص اصالت باتری شیائومی و معنی آنها

MB_06: این کد نشان‌دهنده سلامت باتری است.

MB_00/MF_01: ظرفیت باتری فعلی

MF_02: چرخه های شارژ

MF_05: ظرفیت باتری فعلی

MF_06: ظرفیت باتری کارخانه

در همین حال، برخی از کدهای بالا ممکن است بعد از وارد کردن کد زیر و زدن دکمه تماس، ظاهر نشوند. با این حال، باید بتوانید MF_02 (چرخه شارژ) و MB_06 (وضعیت سلامت باتری) را مشاهده کنید.

Mobile-Battery-Original

مراحل بررسی اصل بودن باتری XIAOMI

 1. برنامه شماره گیر تلفن را باز کنید
 2. این کد را وارد کنید. * # * # ۶۴۸۵ # * # *
 3. اطلاعات باتری ظاهر می‌شود که کدهای بالا و سایر موارد را نشان می دهد.
 4. با توجه به اطلاعات بالا، باید تصمیم بگیرید که آیا باتری اصل است و می‌توانید آن‌را نگه‌دارید یا باید باتری شیائومی را تعویض کنید.

خب تا به اینجا در باترینو خواندیم که چطور باتری های اصلی را از باتری های تقلبی تشخیص بدهیم و هنگام خرید مراقب کلاهبرداران باشیم.

پس به طور کلی گفتیم که:

باتری اصلی موبایل به وسیله درزگیری گرمایی بسته بندی می شوند ولی در مقابل باتری های تقلبی، بسته بندی ساده ای دارند. به همین خاطر باتریهای اصلی دارای بسته بندیهای مرتب،مشخصات دقیق روی باتری موبایل منظم و یکنواخت هستند و لبه های مقوایی باتری هیچگونه برآمدگی ندارد.

اما باتریهای تقلبی به خاطر بسته بندی ساده ای که دارند، معمولاً در شکاف های مقوایی روی باتری، برآمدگی هایی مشخص است و بسته بندی مقوایی باتری ظاهری یکنواخت و مرتب ندارد. همچنین باتری های اصل به دلیل وجود مواد با کیفیتی که دارد، از باتری های تقلبی وزنی سنگین تر دارند که به راحتی قابل تشخیص است. به علاوه جنس باتری خیلی مهم می باشد. بیشینه شارژ باتری اپل و سایر برند ها اگر اصل باشد بهترین کارایی را در زمان استفاده می دهند.

باتری های اصل محکم هستند و اگر آنها را با انگشت فشار دهیم به داخل نمی روند ولی باتری های تقلبی مثل این می ماند که داخل باتری خالی و پوک است و با فشار دادن آن باتری به داخل فرو می رود.

پس بیایید یکبار دیگر بصورت تیتروار اهم روش های تشخیص باتری اصل از تقلبی را مرور کنیم:

 1. نوشته های روی باتری اصلی را چک کنید؛
 2. تاریخ درج شده بر روی باتری اصلی را بررسی کنید؛
 3. برچسب دور باتری را چک کنید؛
 4. لبه های باتری را بررسی نمایید؛
 5. محل اتصالات باتری را بررسی کنید؛
 6. جنس باتری را به دقت بررسی کنید؛
 7. قیمت باتری های اصلی گران تر است؛
 8. نام شرکت سازنده بر روی بدنه باتری درج شده است.

 

MHD
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.