تعویض باتری موبایل آیفون و اندروید

تعویض باتری موبایل

روش تخصصی تعویض باتری موبایل

به عنوان فردی که از یک گوشی هوشمند استفاده می‌کند بهتر است در مورد باتری موبایل و تبلت  اطلاعات کافی داشته باشید. اطلاعاتی مثل نحوه کارکرد باتری، زمانی که باتری باید تعویض شود، چگونگی تعویض باتری موبایل و غیره.

در این مطلب قصد داریم به طور جامع در مورد تعویض باتری آیفون و اندروید صحبت کنیم. با باترینو همراه باشید.

باتری گوشی هوشمند نظیر باتری سامسونگ ، باتری آیفون شما هم در عرض چند ساعت تمام می شود؟! اگر چنین است و چندین بار در روز به شارژر نیاز پیدا می کنید، زمان تعویض باتری موبایل شما رسیده است. با توجه به اینکه زمان باتری های جدا شدنی گذشته، هنوز راه های زیادی وجود دارد. در این مقاله می خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه باتری جدید را بر روی موبایل خود نصب کنید. همچنین تعویض باتری در دو برند جهانی سامسونگ و اپل را نیز بررسی خواهیم کرد. پس با باترینو همراه باشید..

اما عمده ترین دلایل تعویض باتری موبایل چیست؟

مشخص ترین دلیلی که ممکن است به تعویض باتری آیفون و سایر گوشی ها نیاز داشته باشید، کاهش عمر مفید باتری است. اگر گوشی شما به سختی از مرز ده ساعت حفظ شارژ باتری می گذرد و شما کار خیلی سنگینی مثل پخش فیلم یا بازی انجام نمی دهید، احتمالاً باید کم کم به فکر تعویض باتری گوشی خود باشید.

البته خاموش شدن تصادفی نیز می تواند یکی از علائم رایج تعویض انواع باتری گوشی آیفون باشد. اگر تلفن هوشمند شما با سی یا حتی پنجاه درصد شارژ خاموش شود، سلامتی باتری شما به طور شدیدی کاهش پیدا کرده است. ری‌استارت شدن های مکرر نیز علامتی است که به کرّات دیده شده.

نکات با اهمیتی که قبل از تعویض باتری گوشی باید به آن توجه داشت

دو نکته اساسی وجود دارد که باید قبل از  خرید باتری آیفون و سایر باتریها به آن اهمیت داد زیرا از همه مهم تر هستند. این دو نکته به شرح ذیل است:

 • تعمیر کار و کسی که تعویض باتری گوشی را انجام می دهد باید مجرب و با تخصص باشد:

سعی کنید که تعویض باتری گوشی خود را به تعمیرکارانی واگذار نمایید که تجربه کافی در زمینه تعمیرات گوشی یا عوض کردن باتری را داشته باشند و با تمامی مراحل باز و بسته کردن گوشی آشنا باشند و به تجهیزات و ابزار های بروز و تخصصی دسترسی داشته باشند.

 • برای تعویض باتری از اورجینال و اصل بودن باتری اطمینان حاصل فرمایید:

یکی از با اهمیت ترین نکاتی که برای تعویض باتری گوشی باید به آن توجه کنید این است که باتری جدیدی که می خواهند برای گوشیتان استفاده کنید، اصل باشد زیرا باتری تقلبی اصلا خوب کار نمی کند و به تلفنتان آسیب می زند. متاسفانه بسیاری از باتری های موجود در بازار فیک می باشند و پیدا کردن اورجینال آن ها بسیار سخت است.

استفاده از باتری تقلبی در گوشی باعث زودتر خراب شدن گوشی و باتری توأمان می گردد و شما را دچار دردسر بیشتری می کند. پس چنانچه می خواهید از بابت تعویض باتری گوشی خیالتان راحت شود و مطمئن باشید که باتری گوشی اصل است، تعمیر کار مطمئنی را پیدا کنید.

تعویض باتری موبایل سامسونگ

باتری های گوشی های هوشمند سامسونگ، همیشه یکی از قطعاتی هستند که به دلیل ارتباط مستقیم با استهلاک گوشی، در معرض خرابی قرار دارند و رفع این خرابی در اکثر مواقع، تنها با تعویض باتری گوشی سامسونگ مرتفع خواهد شد.

باتری گوشی های هوشمند سامسونگ معمولاً پس از سیصد تا ششصد بار شارژ، شروع به از دست دادن ظرفیت خود می کنند و در این حالت، معمولاً دستگاه با سرعت بیشتری شارژ از دست می دهد و مدت زمان شارژ شدن گوشی نیز، چند برابر خواهد شد.

مطمئناً در این حالت برای بازگشت عملکرد عادی گوشی، تنها راه حل، تعویض باتری گوشی سامسونگ با نمونه فابریک و اصلی گوشی خواهد بود.

در صورت استفاده از باتری اورجینال در هنگام تعویض باتری گوشی، شاهد عملکرد بهتر و عمر بالاتر آن در قیاس با باتری های متفرقه خواهید بود.

اما اجازه دهید تا قبل از آشنایی با نحوۀ تعویض باتری موبایل سامسونگ، شما را با نشانه های خرابی باتری، راهکار هایی برای عمر بیشتر باتری های سامسونگ و امکان پذیر بودن تعمیر باتری گوشی سامسونگ (باتری های لیتیومی) آشنا کنیم.

علائم خرابی باتری موبایل سامسونگ

باتری های لیتیومی گوشی هایی نظیر سامسونگ، هیچ گاه در شرایط عادی، عملکرد خود را از دست نخواهند داد. در واقع همه آن ها قبل از رسیدن به نقطه پایانی عمرشان، نشانه هایی از خرابی را بروز می دهند.

در این قسمت باترینو شما را با این نشانه ها آشنا می کنیم تا قبل از آسیب بیشتر به دستگاه، نسبت به تعویض باتری موبایل سامسونگ خود اقدام کنید.

 1. گوشی شما بیش از حد گرم می شود

دمای یک باتری سالم در گوشی های هوشمند حدود شصت و هشت تا هشتاد و شش درجه سانتی گراد می باشد. باتری گوشی می تواند بالا تر از این محدوده دمایی نیز کار کند، اما دمای بالاتر از هشتاد و شش درجه، تاثیرات منفی بر دوام و عملکرد باتری خواهد گذاشت. هم چنین اگر گوشی در هنگام شارژ به حدی داغ می شود که دست زدن به آن ممکن نیست، علاوه بر خطر انفجار باتری، با یکی دیگر از نشانه های خرابی باتری رو به رو شده اید.

 1. باتری گوشی پس از شارژ کامل به سرعت تخلیه می شود؛

اگر پس از شارژ گوشی، تنها ۲ ساعت یا کمتر می توانید از آن استفاده کنید و گاهی اوقات هم با خاموشی تصادفی دستگاه مواجه می شوید، به احتمال زیاد به پایان عمر باتری گوشی خود نزدیک شده اید.

 1. گوشی موبایل روشن نمی شود؛

واضح ترین نشانه خرابی در باتری های گوشی های سامسونگ، روشن نشدن گوشی می باشد چراکه تلفن همراه هم همانند دیگر وسایل برقی، بدون عملکرد صحیح یک منبع تعذیه، روشن نخواهد شد.

 1. باتری دستگاه متورم شده است

در این حالت نیز، خطر انفجار باتری وجود دارد و به شما توصیه می کنیم قبل از ترک خوردن قاب پشتی دستگاه، نسبت به تعویض باتری موبایل خود اقدام کنید.

 1. گوشی تنها در زمان اتصال شارژر روشن می شود؛

برای آزمایش این مورد، شارژر را به دستگاه وصل کنید. اگر پس از اتصال، گوشی روشن شد و توانستید با آن کار کنید اما به مخص جدا کردن شارژر، گوشی خاموش شد، قطعا به تعویض باتری گوشی خود نیاز دارید زیرا در این حالت، گوشی برق کافی برای روشن شدن را از اتصال مستقیم به برق دریافت می کند و باتری دستگاه به دلیل عدم توانایی ذخیره شارژ، نقش میانی در روشن ماندن دستگاه نخواهد داشت.

نحوۀ تعویض باتری موبایل سامسونگ

تعویض باتری موبایل سامسونگ در مدل های گلکسی S6 و بالاتر از آن، به دلیل پرس بودن قاب پشتی به کاور فریم، مشکل تر از مدل های قدیمی خواهد بود. این در حالی است که در مدل های پایین تر می توانید با تهیه باتری اورجینال دستگاه خود، پس از باز کردن قاب پشتی، باتری را تعویض کنید. باتری اورجینال موبایل سامسونگ میتواند در صورتی که درست نصب و راه اندازی شود تلفن همراه شما را با کارایی تلفن نو یکی کند.

 

تعویض باتری موبایل سامسونگ (مدل های گلکسی S6 و بالاتر)

 

 • در ابتد برای جلوگیری از آتش سوزی و انفجار، باتری را زیر ۲۵% تخلیه شارژ می کنیم؛
 • گلس و قاب پشتی را با هیت گان ها به منظور نرم کردن چسب حرارت می دهیم؛
 • سپس قاب پشتی را با کمک ساکشن و ابزار باز کننده قاب (Openers) جدا می کنیم؛
 • حالا پیچ های مخصوص برد را با پیج گوشتی باز می کنیم و کابل های متصل به فریم میانی را با اسپودجر جدا می کنیم؛
 • باتری قابل دسترس ما می باشد. حالا آن را کمی شل می کنیم و با استفاده از ابزار جدا کننده (Pry Tools) باتری معیوب را به طور کامل از دستگاه خارج می کنیم؛
 • باتری جدید را جایگزین می کنیم و پس از اتصال دوباره قطعات و کابل ها، گوشی را می بندیم.

چه زمانی می توان باتری آیفون را تعویض کرد

هنگام تصمیم گیری در مورد تعویض یا عدم تعویض باتری گوشی آیفون باید به چند نکته توجه کرد. ابتدا باید عمر باتری را مشخص کنید. اپل در گوشی آیفون 6 و جدیدتر، اطلاعات مربوط به سلامت باتری را در Settings> Battery> Battery Health قرار داده است. در قسمت باتری هلث آیفون می توانید ببنید که باتری گوشی شما با چه حداکثر ظرفیتی کار می کند، حداکثر توانایی های عملکرد آن چقدر است و گاهی اوقات پیامی نمایش داده می شود که به شما می گوید هر چه سریعتر نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

باتری لیتیوم یون در دستگاه اپل شما با حداکثر ظرفیت صددرصد شروع به کار می کند. تعداد سیکل های شارژ باتری های موبایل آیفون حدود پانصد سیکل است که بعد از این مدت، خراب نمی شود اما بیست درصد از عملکرد خود را از دست می دهد و پس از آن این میزان کاهش کارایی بیشتر می شود تا جایی که باتری به کلی از کار می افتد. اکنون وقت آن است که باتری آیفون خود را تعویض کنید!

تعویض باتری آیفون در مقابل خرید گوشی جدید

یکی از عواملی که ممکن است تصمیم شما را به سمت تعویض باتری گوشی آیفون سوق دهد، کاهش عملکرد باتری و به تبع آن کارایی خود گوشی است. بسیاری از کاربران آیفون با خاموش شدن غیر منتظره، طولانی شدن زمان بارگذاری برنامه‌ها مواجه هستند، و از آیفون خود به درستی نمی توانند استفاده کنند مگر اینکه آن را به شارژر وصل کنند. اینها می توانند تجربیات بسیار ناامیدکننده‌ای باشند، تا جایی که کاربر با خود فکر می کند که بهتر است گوشی خود را عوض کند.

اما همانطور که می دانید، این روزها خرید و تعویض گوشی بسیار پر هزینه است و صرفه اقتصادی ندارد. وقتی هزینه تعویض باتری را با خرید یک گوشی هوشمند جدید مقایسه می کنید، بدیهی است که تعویض باتری به مراتب ارزان تر تمام می شود. با این حال، همه چیز به خود شما بستگی دارد، می توانید انتخاب کنید که یک آیفون جدید بخرید یا در هزینه های خود صرفه جویی کنید و باتری آیفون خود را تعویض کنید.

معایب تعویض باتری آیفون

 • خراب شده سریع باتری
 • خرابی آی سی شارژ
 • شارژ نشدن باتری
 • مشکلات بعد از تعویض مانند کار نکردن اسپکر و…

مزایای تعویض باتری آیفون چیست؟

 • بهتر شدن عملکر شارژدهی باتری
 • جلوگیری از خرابی آی سی شارژ
 • جلوگیری از خرابی مدار برق دستگاه
 • جلوگیری از داغ شدن گوشی

تعویض باتری موبایل

همه ما از گوشی های موبایل استفاده می‌کنیم و این محصولات به اصلی ترین لوازم شخصی ما تبدیل شده‌اند، اما متاسفانه خیلی از افراد در مورد باتری گوشی های موبایل اطلاعاتی ندارند!

کسب اطلاعات در مورد باتری آیفون و گوشی های اندرویدی از اهمیت بالایی برخوردار است، چون می‌تواند تجربه بکارگیری لذت‌بخش‌تر و همچنین امن‌تری را برای کاربر به ارمغان آورد. در مورد باتری گوشی های موبایل سوالات و موضوعات زیادی وجود دارند که قابل بحث و گفتگو هستند.

بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله اختصاصی به طور جامع در مورد باتری آیفون و اندروید صحبت کنیم و به سوالاتی مثل بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل آیفون و اندروید ، دلیل اینکه باید باتری گوشی تعویض شود، روش های تعویض باتری آیفون و اندروید و غیره پاسخ دهیم.

چرا باید باتری آیفون یا گوشی اندرویدی خود را تعویض کنیم؟

اولین و شاید هم مهترین سوالی که در مورد تعویض باتری آیفون و اندروید در ذهن هر فرد ایجاد می‌شود این است که اصلا چه لزومی برای تعویض باتری گوشی وجود دارد؟

آیا تعویض باتری موبایل آیفون و گوشی های اندرویدی امری الزامی است؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید بهتر با جنس و خصوصیات رفتاری باتری گوشی های موبایل امروزی آشنا شوید.

باتری هایی که امروزه در گوشی های موبایل (اندروید، آیفون، ویندوزفون و غیره) از آن ها استفاده می‌شوند لیتیوم یونی هستند!

باتری های لیتیوم یونی اگرچه در حال حاضر بهترین نوع باتری برای بکارگیری در گوشی ها و دستگاه های بهره‌مند از باتری های شارژی محسوب می‌شوند،

اما یک خصوصیت بد دارند! خصوصیت بد آن ها مربوط به کم شدن تدریجی ظرفیت و توان شارژدهی است!

خرید باتری گوشی جدید

بله، باتری های لیتیوم یونی به مرور زمان قدرت شارژدهی و ظرفیت خود را از دست می‌دهند و این موضوع امری اجتناب ناپذیر است،

تعویض باتری موبایل _ یعنی گوشی هوشمندی وجود ندارد که از این مسئله مستثنا باشد و تمام گوشی هایی که از باتری لیتیوم یونی بهره‌مند هستند به مرور زمان با افت کیفیت عملکرد باتری مواجه خواهند شد.

احتمالا خودتان هم متوجه این موضوع شده‌اید که گوشی  در هفته یا ماه های اولی که خریداری کرده بودید در نگهداری شارژ به مراتب بهتر از وضعیت فعلی عمل می‌کرد. دلیل این امر همان خاصیت بدی است که در مورد باتری های لیتیوم یونی عنوان کردیم.

تعویض باتری موبایل _ با توجه به این خصوصیت پس از گذشت مدت زمان های خاص (عموما بعد از 1 الی 2 سال) توان شارژدهی و ظرفیت باتری لیتیوم یونی گوشی به شدت افت می‌کند

و این زمان است که کاربر از گوشی خود خسته شده و شروع به سرزنش کردن آن خواهد کرد!

حال آنکه با توجه به توضیحات ما مشخص است که ضعف عملکرد باتری گوشی در آن زمان یک امر طبیعی بوده و ارتباطی با کیفیت ساخت آن گوشی ندارد. در این شرایط توصیه می‌کنیم به فکر تعویض باتری آیفون یا گوشی اندرویدی خود باشید!

البته باید بدانید که هیچ الزامی مبنی بر تعویض باتری آیفون و اندروید در این دوره زمانی که باتری گوشی با بدترین وضعیت عملکرد مواجه شده وجود ندارد و شما می‌توانید همچنان با همان وضعیت از گوشی خود استفاده کنید،

اما مطمئنا در این حالت تعویض باتری موبایل یک اقدام نجات دهنده خواهد بود. بنابراین اگر در این دوره هستید، تصمیم گیری با شماست!

دلیل اصلی افت کیفیت باتری گوشی ها چیست؟

همانطور که اشاره داشتیم افت تدریجی کیفیت باتری گوشی های موبایل یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است، یعنی شما نمی‌توانید گوشی خریداری کنید که باتری آن به مرور زمان و با زدن به شارژ با افت کیفیت و ظرفیت مواجه نشود.اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که باتری موبایلتان زود خالی میشود میتوانید علت زود خالی شدن باتری اپل را در این مطلب بخوانید.

تعویض باتری موبایل _ اما در این بین عاملی وجود دارد که به شدت در آسیب زدن به کیفیت عملکرد باتری های لیتیوم یونی موثر عمل می‌کند! این عامل چیزی نیست جز گرما!

گرما اصلی ترین عاملی است که منجر به افت هرچه بیشتر و سریع تر کیفیت عملکرد باتری های لیتیوم یونی گوشی های موبایل می‌شود. هرچقدر گوشی شما بیشتر با گرما مواجه شود، باتری آن هم افت کیفیت بیشتری خواهد داشت.

با توجه به این مسئله توصیه می‌کنیم چند موضوع را حتما جدی بگیرید. یکی از این موضوع کار کردن با گوشی در حین شارژ است. این امر عموما سبب می‌شود که گرمای تولید شده توسط قطعات گوشی به حداکثر برسد و فشار زیادی به باتری وارد شود.

اگر دقت کنید انجام این کار اغلب منجر به داغ شدن بیش از حد بدنه گوشی خواهد شد. این داغی و گرمای به وجود آمده می‌تواند به شدت به باتری گوشی شما آسیب برساند. (تعویض باتری موبایل)

بنابراین همیشه آیفون یا گوشی اندرویدی خود را از گرما دور کنید، چون گرما اصلی ترین عامل آسیب زننده به باتری گوشی های موبایل است.

کلیدواژه : اخبار موبایل
MHD
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *