انواع باتری موبایل  _ پس از چند دهه تحقیق و آزمایش دو نوع باتری لیتیوم – یونی و لیتیوم – پلیمری به عنوان بهترین باتری آیفون و موبایل معرفی شده اند. تقریبا تمام موبایل های هوشمند موجود در بازار از این باتری ها استفاده می کنند. (باتری آیفون)

طبیعتا هر کدام از این باتری ها ویژگی ها و معایبی دارند که آن ها را نسبت به هم متمایز می کند. وجه شباهت این دو باتری در حساسیت آن ها نسبت به شارژ بیش از اندازه است. متاسفانه این دو باتری اگر بیش از اندازه شارژ شوند می توانند منفجر شوند.

این مشکل با استفاده از مدار محافظ نصب شده در باتری رخ نمی دهد. در ادامه در باتری نو به بررسی هر کدام از این باتری ها می پردازیم.

انواع باتری موبایل  _ با ورود اسمارت فون ها به بازار، زندگی خیلی از افراد درگیر این گوشی ها شده است. با پیشرفت تکنولوژی امروزه شاهد رقابت کمپانی های بزرگ هستیم که گوشی هایی با امکانات فوق العاده به بازار عرضه می کنند.

هدف اصلی اختراع تلفن، برقراری تماس بود اما حالا این کمترین انتظاری است که می شود از یک تلفن همراه داشت. تمامی خدماتی که گوشی های هوشمند جدید ارائه می دهند نیاز به تامین انرژی الکتریکی دارند.

باتری لیتیوم یونی Li-ion :

انواع باتری موبایل  _ با ورود باتری های لیتیوم یونی به بازار بسیای از نیازهای کاربران برطرف شد و همچنین مشکلاتی که باتری های نسل قبلی داشتند از بین رفت. باتری های لیتیوم یونی جزو اولین باتری هایی هستند که در گوشی های هوشمند به کار رفتند.

ساختار این باتری به گونه ای است که از یک الکترود مثبت(اکسید کبالت لیتیوم، فسفات آهن لیتیوم یا اکسید منگنز لیتیوم)، الکترود منفی (معمولا گرافیت) و یک الکترولیت (کربنات اتیلن، کربنات دی اتیل) استفاده می کند. (باتری آیفون)

در حقیقت الکترولیت در حلال آلی بین الکترودها ذخیره می شود و کل باتری توسط یک قاب فلزی محکم پیچیده می شود. از باتری های لیتیوم – یونی اغلب برای تامین انرژی مورد نیاز دستگاه های الکترونیکی قابل حمل مانند گوشی های هوشمند استفاده می شود.

انواع باتری موبایل  _ باتری های لیتیوم یونی معمولا ۳٫۷ ولت تولید وتاژ دارند که نسبت به دیگر باتری های شارژ شدنی موجود در بازار از قابلیت تولید ولتاژی معادل ۱٫۲ ولت رقم بالایی است.

با توجه به ولتاژ تولیدی، این باتری فقط در گوشی های جدید که این ولتاژ را دارند قابل استفاده است و در گوشی های قدیمی نمی توان از آن استفاده کرد.

در باتری های نسل جدید لیتیوم یونی مشکل Memory Defects برطرف شده و دیگر لازم نیست از شارژ بیش از اندازه شدن گوشی نگران باشید.

شارژ این باتری ها تا ۸۰ درصد با سرعت تر از بقیه ی باتری ها انجام می شود و برای شارژ کامل به یک ساعت زمان نیاز دارد و باتری های لیتیوم یونی نسبت به باتری نیکل کادمیم و باتری نیکل هیدرید فلز، ۳ تا ۵ برابر وزن سبک تری دارند.

عمر باتری لیتیوم یونی:

انواع باتری موبایل  _ چرخه ی شارژ و دشارژ این باتری بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ بار هست. اگر باتری گوشی را قبل از اتمام شارژ کامل، به شارژر متصل کنید؛ طول عمر باتری کاهش پیدا می کند. (باتری آیفون)

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است پس از شارژ کامل شدن گوشی را از شارژ بکشید چرا که در شارژ بودن مداوم نیز از طول عمر باتری می کاهد.

تولید کنندگان باتری لیتیوم یونی طول عمری ۳ سال را برای این باتری ها اعلام کرده اند اما برخی از مصرف کنندگان این باتری طول عمر آن را به طور میانگین ۱۸ ماه گزارش کرده اند.

مزایای باتری های لیتیوم یونی:

  • چگالی انرژی نسبتا بالا
  • عمر طولانی
  • لیتیوم یونی ها معمولا قابل تعویض توسط کاربر هستند.
  • سرعت شارژ بالا

باتری های لیتیوم پلیمری:

انواع باتری موبایل  _ باتری های لیتیوم پلیمیری در سال ۱۹۹۵ به بازار عرضه شده اند. این باتری ها ولتاژ ورودی ۳٫۸ ولت به بالا را پشتیبانی می کنند.

باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمیری اجزای تشکیل دهنده ی یکسانی دارند و تفاوت اصلی آن ها در ماده ی جداساز ( همان ماده ای که داخل آن یون ها بین دو الکترود حرکت می کنند) است. (باتری آیفون)

ماده ی جدا ساز در باتری لیتیوم پلیمری از پلیمر میکرو متخلخل تشکیل شده که در یک ژل الکترولیتی پوشیده شده است. در این باتری ها جداساز به عنوان یک کاتالیزور در کل فرایند شیمیایی عمل می کند.

در این نوع باتری ها نیز از مدار محافظ استفاده شده است تا ولتاژ و جریان ورودی در محدوده ی امنی باشد.

انواع باتری موبایل  _ باتری لیتیوم پلیمر نیازی به قاب فلزی و محافظ ندارد چرا که قاب محکمی برای این باتری ها در نظر گرفته شده است که میزان امنیت باتری را افزایش داده. در این باتری ها احتمال انفجار در اثر سوراخ شدن باتری بسیار کم است.

مزایای باتری های لیتیوم پلیمری:

  • سطح خود دشارژی پایین
  • وزن بسیار سبک
  • لیتیوم پلیمری در اشکال مختلفی قابل ساخت هستند. (باتری آیفون)
انواع باتری موبایل
انواع باتری موبایل

انواع باتری موبایل